TAMPONY BOROWINOWE
Zabieg wykorzystuje naturalny torf leczniczy: borowinę, zawierający lecznicze składniki organiczne, do których należą: kwasy huminowe, żywice, woski, enzymy, estrogeny, mikroelementy. Rozpuszczalne w wodzie aktywne składniki borowiny są wchłaniane przez skórę i wywierają działanie miejscowe, oraz działanie ogólne na narządy odległe od miejsca działania.
Działanie to może być odwrotne tzn. z organizmu produkty przemiany materii przechodzą do warstwy borowiny przylegającej do skóry. Jest to zjawisko oczyszczające i detoksykacyjne. Oczyszczoną i rozdrobnioną borowinę, pasteryzuje się przed wykonaniem zabiegu w temp. 60-95°C przez 40-60 min. Za pomocą wziernika rurkowego, borowina umieszczana jest w pochwie pacjentki. Po usunięciu tamponu, przeprowadza się płukanie pochwy wodą.
Wskazania
Zabieg stosowany w problemach ginekologicznych: przewlekłe stany zapalne pochwy i przydatków, niepłodność, stany zapalne jajników, zespół klimakteryczny (łagodzi objawy menopauzy, nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy), inne schorzenia ginekologiczne, po operacjach ginekologicznych, niedoczynność hormonalna jajników, niedorozwój narządu rodnego.
Wpływ zabiegu na organizm
Tampony mają działanie termiczne tj. miejscowe przegrzanie tkanek oraz chemiczne tj. przeciw zapalne, ściągające i regenerujące tkanki. Zabiegi borowinowe mają wpływ na sekrecję hormonów, dotyczy to głównie hormonów nadnerczowych i przysadkowych oraz jajnikowych. Działanie borowiny na jajniki jest dwojakie, tj. bezpośrednie poprzez intensywne przegrzewanie jajników i działanie estrogenne związane z zawartością tych substancji w borowinie; natomiast działanie pośrednie, nieswoiste, polega na pobudzeniu wydzielania hormonów przysadkowych.
Efekty stosowania zabiegu
Główne zastosowanie w chorobach kobiecych m. in. w stanach zapalnych, niepłodności, stanach po przebytych zabiegach ginekologicznych oraz w okresie klimakterium. Zwiększają płodność, łagodzą objawy menopauzy.