Borowina

Połczyńska borowina

Borowina to szczególna odmiana torfu powstała na skutek długotrwałego rozkładu roślin przez bakterie w ciepłym i wilgotnym środowisku. Torfy powstające w Polsce są bardzo dobrej jakości, gdyż są nieskażone zanieczyszczeniami środowiska. Ze względu na dużą aktywność składników biologicznych oraz znakomitą zdolność utrzymywania ciepła połczyńskie złoża borowiny mają wysoką siłę oddziaływania i należą do najlepszych w Europie.
Borowinę wydobywa się podobnie jak węgiel brunatny, czyli w kopalni odkrywkowej. Połczyńska borowina stosowana jest do zabiegów wykonywanych wyłącznie w Gryfie, Borkowie, Podhalu i Irenie.

Połczyńska borowina
Połczyńska borowina

Zabiegi

Zabiegi lecznicze oparte na borowinie
Ogrzaną do temperatury 38-42°C borowiną okłada się zgodnie z zaleceniem lekarskim całe ciało lub jego część (z pominięciem okolicy serca i głowy). Zabiegom borowinowym z uwagi na temperaturę okładów towarzyszy intensywne pocenie. Wraz z potem organizm pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii. Ciepło przyspiesza obieg krwi i łagodzi ból, a rozpuszczone w wodzie aktywne składniki borowiny (kwasy huminowe, enzymy, estrogeny i mikroelementy) wnikają w głąb organizmu przez skórę i działają nawet na odległe narządy, takie jak jajniki i macica. Ponadto istnieje też transport odwrotny tj. ze skóry do warstwy borowiny. W ten sposób skóra i organizm oczyszczają się, a zjawisko to nazywane jest „dializą skórną”.

Zabiegi
Zabiegi

Na bazie oryginalnej i niekonserwowanej borowiny połczyńskiej wykonuje się w Uzdrowiku Połczyn Grupa PGU S.A. zawijania, fanga, fasony oraz tampony (stosowane dopochwowo w leczeniu chorób kobiecych). Wskazaniem do zabiegów z użyciem borowiny są: procesy zwyrodnieniowe stawów i chrząstek stawowych, utrwalone z daleko posuniętymi zmianami, stany pourazowe stawów, kości, okostnej i mięśni. Borowina ma również zastosowanie w chorobach kobiecych takich jak: bezpłodność, przewlekłe zapalenie przydatków, nacieki pooperacyjne, zespół klimakteryczny, zmiany starcze.

Borowina wykazuje także działanie ujędrniające, nawilżające, regenerujące, antycellulitowe i odchudzające (wykorzystywana jest przy zabiegach modelujących sylwetkę).
Przeciwwskazaniem dla zabiegów borowinowych są m.in.: nowotwory, czynne postacie reumatoidalnego zapalenia stawów, stany gorączkowe, skłonność do krwawień, ciąża, gruźlica, choroby nerek, niewydolność oddechowa oraz krążenia, ostre stany zapalne, niestabilna dusznica bolesna, zaawansowana miażdżyca, nadczynność tarczycy, choroby zakaźne.