ZBIOROWE ĆWICZENIA W BASENIE

ĆWICZENIA W BASENIE

Gimnastyka grupowa w wodzie zgodnie z profilem schorzenia pod nadzorem fizjoterapeuty. W tym zabiegu wykorzystuje się ciśnienie hydrostatyczne wody zwiększające opór naczyniowy i pracę serca. Siła wyporu wody umożliwia wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu, wpływa korzystnie na układ ruchu, krążenia i oddechowy. Ćwiczenia w wodzie zmniejszają napięcie mięśniowe oraz wpływają na zwiększenie ruchomości w stawach. W wodzie można znacznie łatwiej ćwiczyć, środowisko wodne pozwala na wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu i z oporem. Ćwiczenia w wodzie wpływają na czynność ośrodkowego układu nerwowego dając całkowite odprężenie psychiczne i dobre samopoczucie.

ĆWICZENIA W BASENIE
ĆWICZENIA W BASENIE
ĆWICZENIA W BASENIE

Zbiorowe ćwiczenia w wodzie mają zastosowanie w leczeniu i rehabilitacji wielu chorób przewlekłych. Dawkowanie oporu zależy od głębokości zanurzenia ciała, kierunku, szybkości i częstotliwości wykonywanych ruchów w jednostce czasu. Sposób wykonywania ćwiczeń w wodzie zależy od rodzaju choroby, ogólnej kondycji chorego, wieku i płci. Grupowe wykonywanie ćwiczeń wpływa na chorych mobilizująco. Poręcze zamontowane wzdłuż ścian basenu ułatwiają wykonywanie ćwiczeń i są pomocne przy nauce chodzenia.

Wskazania
Zespoły bólowe kręgosłupa, schorzenia narządu ruchu, ograniczenia ruchomości w stawach pochodzenia zwyrodnieniowego, pourazowego, pooperacyjnego, porażenie dziecięce, stwardnienie rozsiane, skoliozy, wady postawy, stany po urazach, stany pooperacyjne, stany po udarach, osłabienie mięśni na tle niedowładów, porażenia wiotkie i spastyczne, zaburzenia koordynacji nerwowo-mięśniowej, nauka chodzenia, stany po zdjęciu unieruchomienia, ograniczenie ruchomości kręgosłupa, dyskopatie, zmniejszenie ogólnej kondycji i wydolności fizycznej, choroby naczyń kończyn dolnych z przewlekłym niedokrwieniem, cukrzyca wyrównana metabolicznie, otyłość różnego stopnia i pochodzenia, u osób zdrowych w celach profilaktycznych.

Wpływ zabiegu na organizm
Zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz poprawa ruchomości w stawach, korzystny wpływ na układ ruchu, krążenia i oddechowy, odprężenie psychiczne i dobre samopoczucie.

Efekty stosowania zabiegu
Poprawa ogólnej kondycji organizmu, redukcja bólu mięśni i stawów, zapobieganie przeciążeniom, korekta wad postawy, działanie relaksujące, poprawa koordynacji ruchowej i równowagi w schorzeniach neurologicznych czy zaburzeniach równowagi (w przypadku np. osób starszych). Wspomaganie leczenia schorzeń ortopedycznych, neurologicznych, kardiologicznych, metabolicznych. Ćwiczenia wodzie nie przeciążają ścięgien, stawów ani mięśni. Woda przez swoją oporność amortyzuje wstrząsy i wymusza płynność ruchów, zapobiegając urazom. Aktywizuje większość mięśni obręczy barkowej, klatki piersiowej, brzucha, kończyn dolnych oraz stabilizujących kręgosłup. Ćwiczenia w wodzie pobudzają układ krążenia i oddechowy. Poprawia się wydolność serca i układu krążenia.