FASONY BOROWINOWE

FASONY BOROWINOWE

Jest to zabieg obejmujący stawy rąk i stóp, zanurzonych w kuwetach z borowiną. Pacjent przyjmuje zabieg w pozycji siedzącej. W trakcie zabiegu należy wykonywać ćwiczenia rękami i stopami mające charakter oporowy. Działanie zabiegów borowinowych polega na przegrzewaniu oraz leczniczym wpływie zawartych w niej składników organicznych, do których należą: kwasy huminowe, żywice, woski, enzymy, estrogeny, mikroelementy.

FASONY BOROWINOWE
FASONY BOROWINOWE
FASONY BOROWINOWE

Ciepło przekazywane jest do organizmu stopniowo i równomiernie. Dzieje się to dzięki dużej pojemności cieplnej i małemu przewodnictwu cieplnemu borowiny. Rozpuszczalne w wodzie aktywne składniki borowiny są wchłaniane przez skórę i wywierają działanie miejscowe, tj. na skórę i tkankę podskórną, oraz działanie ogólne na narządy odległe od miejsca działania. Działanie to może być odwrotne tzn. z organizmu produkty przemiany materii przechodzą do warstwy borowiny przylegającej do skóry. Jest to zjawisko oczyszczające i detoksykacyjne.

Wskazania
Stany pourazowe stawów, kości, mięśni oraz choroby przeciążeniowe narządu ruchu, zespoły bólowe kręgosłupa, choroby reumatyczne w okresie remisji lub małej aktywności, mialgie, miogelozy, nerwobóle oraz stany wymagające stymulacji, regeneracji nerwów obwodowych, procesy zwyrodnieniowe stawów i chrząstek stawowych, przykurcze, przewlekłe choroby zapalne kręgosłupa, niektóre choroby ginekologiczne, przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, wątroby, dróg rodnych, moczowych

Wpływ zabiegu na organizm
Podstawowe właściwości lecznicze borowiny, to: działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i bakteriostatyczne, przeciwbólowe, regenerujące i oczyszczające, przegrzewające. Cieplne działanie borowiny powoduje rozluźnienie mięśni szkieletowych oraz mięśni gładkich narządów wewnętrznych i naczyń, poprawę odżywienia tkanek, stymulację procesów naprawczych oraz immunologicznych.

Efekty stosowania zabiegu
Fasony borowinowe wykazują działanie cieplne, zwiększają metabolizm komórkowy przyspieszając likwidację miejscowych ognisk zapalnych, wywołują przekrwienie głęboko położonych mięśni, przy czym powodują ich rozluźnienie, działają przeciwbólowo, poprawiają rozciągliwość więzadeł i ścięgien, ułatwiają eliminację zbędnych produktów przemiany materii, mają też wpływ na czynności gruczołów dokrewnych.