KINESIOLOGY TAPING

Kinesiology taping

Jest metodą terapeutyczną polegającą na aplikowaniu na ciało, w ściśle określony sposób, nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów. Zastosowanie znajduje w przypadku wystąpienia kontuzji lub przeciążenia. Działanie kinesiology tapingu opiera się na uregulowaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy. Wpływa przez to na zwiększenie zakresu ruchu mięśni oraz ich siły.

Kinesiology taping
Kinesiology taping
Kinesiology taping

Naklejanie plastrów powoduje, że skóra jest delikatnie naciągana, co jednocześnie zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Dzięki temu usprawnia się praca układu limfatycznego: zwiększa się ilość i prędkość przepływającej limfy, usuwane są zastoiny, zmniejszają się stany zapalne oraz dochodzi do redukcji podskórnych krwiaków. Ogromną zaletą kinesiology tapingu jest redukcja lub całkowite usunięcie bólu poprzez aktywację naturalnych dla organizmu procesów znieczulania endogennego. Plastry oddziałują bowiem receptory bólu i czucia głębokiego. Wspomaga także korekcję niewłaściwej pozycji stawu.

Wskazania
Kontuzje lub przeciążenia stawów i mięśni (skręcenia i zwichnięcia stawów), obrzęki limfatyczne, stany zapalne oraz krwiaki, bóle kręgosłupa różnego pochodzenia, bóle stawów kolanowych (np. dolegliwości związane z problemami “stawu” rzepkowo-udowego), dolegliwości bólowe barku, dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa, porażenia nerwów (np. porażenie nerwu twarzowego), ograniczenia ruchomości stawów, dyskopatie, niedowłady kończyn, zapalenia pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka), bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty, ostroga piętowa), niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł, paluch koślawy, usprawnienie procesów gojenia po urazach i operacjach, korekcja wad postawy, blizny, wskazania do drenażu limfatycznego (w przypadku określonych schorzeń, po urazach lub w okresie ciąży), poprawa propriocepcji (lepsza stabilizacja i koordynacja).

Wpływ zabiegu na organizm
Wspieranie procesów leczniczych i wydolnościowych, oddziaływanie zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez całą dobę, efekt poprawy zauważalny bezpośrednio po aplikacji, utrzymujący się po jej usunięciu, możliwość stosowania innych form terapii, w tym wybranych zabiegów fizykoterapeutycznych, jest łagodną formą terapii znajdującą zastosowania zarówno u dzieci, kobiet w ciąży, jak i osób w podeszłym wieku, jest alternatywą dla terapii w przypadku przeciwwskazań do jakichkolwiek innych form rehabilitacji, wysoka tolerancja przez pacjentów.

Efekt stosowania zabiegu
Kinesiology taping jest terapią wspomagającą leczenie wielu schorzeń. Można ją stosować jako fizjoterapię sportową (wyczynową i amatorską), sposób na uśmierzanie bólu (m.in. w czasie ciąży), w przypadkach leczenia kontuzji stawów i mięśni, drenażu limfatycznym czy terapiach pooperacyjnych (gojenie ran, redukcje obrzęków i poprawa wchłaniania się blizn oraz zwłóknień). Metodę tę można z powodzeniem stosować również jako zabiegi towarzyszące leczeniu zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych, ginekologicznych oraz pediatrycznych.