KĄPIEL BOROWINOWA

KĄPIEL BOROWINOWA

Zabieg polega na kąpieli w wannie wypełnionej roztworem borowiny i wody. Pacjent zanurzony w kąpieli do poziomu pach. W trakcie zabiegu pacjent może wykonywać nieznaczne ruchy rękami i nogami. Działanie zabiegów borowinowych polega na przegrzewaniu oraz leczniczym wpływie zawartych w niej składników organicznych, do których należą: kwasy huminowe, żywice, woski, enzymy, estrogeny, mikroelementy. Ciepło przekazywane jest do organizmu stopniowo i równomiernie. Dzieje się to dzięki dużej pojemności cieplnej i małemu przewodnictwu cieplnemu borowiny. Rozpuszczalne w wodzie aktywne składniki borowiny są wchłaniane przez skórę i wywierają działanie miejscowe, tj. na skórę i tkankę podskórną, oraz działanie ogólne na narządy odległe od miejsca działania. Działanie to może być odwrotne tzn. z organizmu produkty przemiany materii przechodzą do warstwy borowiny przylegającej do skóry. Jest to zjawisko oczyszczające i detoksykacyjne.

KĄPIEL BOROWINOWA

Wskazania
Stany pourazowe stawów, kości, mięśni oraz choroby przeciążeniowe narządu ruchu, zespoły bólowe kręgosłupa, choroby reumatyczne w okresie remisji lub małej aktywności, mialgie, miogelozy, nerwobóle oraz stany wymagające stymulacji, regeneracji nerwów obwodowych, procesy zwyrodnieniowe stawów i chrząstek stawowych, przykurcze, przewlekłe choroby zapalne kręgosłupa, niektóre choroby ginekologiczne, przewlekłe choroby przewodu pokarmowego, wątroby, dróg rodnych, moczowych.

Wpływ zabiegu na organizm
Podstawowe właściwości lecznicze borowiny, to: działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i bakteriostatyczne, przeciwbólowe, regenerujące i oczyszczające, przegrzewające. Cieplne działanie borowiny powoduje rozluźnienie mięśni szkieletowych oraz mięśni gładkich narządów wewnętrznych i naczyń, poprawę odżywienia tkanek, stymulację procesów naprawczych oraz immunologicznych.

Efekty stosowania zabiegu
Kąpiel borowinowa/kąpiel w zawiesinie borowinowej wywołuje wzrost temperatury ciała czyli hipertermię. Wykazuje działanie cieplne, zwiększając metabolizm komórkowy, przyspieszając likwidację miejscowych ognisk zapalnych, przekrwienie głęboko położonych mięśni, przy czym powoduje ich rozluźnienie, działa przeciwbólowo, poprawia rozciągliwość więzadeł i ścięgien, ułatwia eliminację zbędnych produktów przemiany materii, ma też wpływ na czynność gruczołów dokrewnych.