preloader oval
Data przyjazdu
Data wyjazdu

Uzdrowisko Połczyn w czołówce najlepszych polskich uzdrowisk

Uzdrowisko Połczyn, należące do Polskiej Grupy Uzdrowisk, wzorowo wykorzystuje naturalne surowce lecznicze do leczenia swoich kuracjuszy. Działalność uzdrowiska została pozytywnie oceniona przez Najwyższą Izbę Kontroli, która sprawdziła prawidłowość wykorzystywania surowców leczniczych w wybranych 16 polskich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego.

 

Pacjenci, korzystający z lecznictwa uzdrowiskowego w Uzdrowisku Połczyn, mogą mieć pewność, że tutejsze zasadnicze zabiegi bodźcowe z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, tj. solanki czy borowiny, są skuteczne. Według danych z raportu NIK, uzdrowisko wykorzystywało surowce naturalne jedynie z własnego źródła. Oznacza to, że Uzdrowisko Połczyn nie stosuje sztucznych zamienników tych substancji, a połczyńska borowina i solanki spełniają wszystkie wymogi, nakładane na uzdrowiska przez Ministerstwo Zdrowia.

 

- Uzdrowisko Połczyn w raporcie NIK zajęło najwyższą pozycję, ponieważ do zabiegów balneologicznych stosujemy wyłącznie leczniczą wodę solankową i borowinę pozyskiwaną z własnego zakładu wydobywczego. Łącząc dobroczynne działanie surowców naturalnych z profesjonalną kadrą medyczną, oferujemy naszym gościom skuteczne kuracje, pomocne m.in. w leczeniu chorób narządu ruchu, układu oddechowego, niepłodności czy chorób kobiecych – mówi Romuald Michel, Prezes Zarządu Uzdrowiska Połczyn Grupa PGU S.A.

 

Borowina połczyńska to surowiec naturalny, o silnym działaniu rozgrzewającym, który wykorzystywany jest do zabiegów zawijań, okładów, tamponów oraz kąpieli borowinowych  o temperaturze 40-45 stopni C. Borowina z Połczyna wspomaga leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości czy problemów skórnych. Z kolei mikroelementy zawarte w wodach solankowych, m.in. chlorki, jod, brom, magnez czy wapń, oddziałują na układ nerwowy i hormonalny, co wspiera leczenie chorób reumatologicznych, zwyrodnieniowych, stanów pourazowych czy schorzeń dermatologicznych.

 

- Połczyńska borowina i wody solankowe, pozyskiwane w naszym zakładzie górniczym, podlegają corocznym badaniom jakościowym. Jest to standardem naszego uzdrowiska, ponieważ na bazie tych surowców produkujemy również własne kosmetyki. Oznacza to, że lecznicze właściwości stosowanych przez nas substancji są potwierdzone. Wykorzystywanie bogactw naturalnych jest priorytetem Polskiej Grupy Uzdrowisk, należącej do grupy KGHM, która specjalizuje się nie tylko wyłącznie w wydobyciu miedzi, ale realizuje znaczące inwestycje związane z lecznictwem uzdrowiskowym w Polsce – dodaje Romuald Michel.

 

Raport NIK „Wykorzystanie naturalnych surowców leczniczych w leczeniu uzdrowiskowym ” został przygotowany po kontroli 16 polskich zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i dotyczył realizacji świadczeń w latach 2016-2018. Uzdrowisko Połczyn jest jednym z 3 polskich sanatoriów uzdrowiskowych objętych kontrolą, które w podanym okresie wykorzystywały do zabiegów bodźcowych wyłącznie surowce występujące na obszarze swojego kurortu. W Uzdrowisku Połczyn, wykorzystanie substancji pochodzenia naturalnego było również wzorcowo monitorowane przez naczelnego lekarza uzdrowiska.

 

Publikacje

https://www.nik.gov.pl/plik/id,19542,vp,22153.pdf

http://www.prk24.pl/41742473/kolobrzeg-i-polczynzdroj-moga-byc-przykladem-dla-innych-nik-sprawdzil-poziom-leczenia-w-uzdrowiskach

http://radioszczecin.pl/276,7502,nik-o-zachodniopomorskich-uzdrowiskach